#04: Polročnica: Ako premeniť tvoje plány na skutočnosť

 

Po toľkých prípravách je tvoja úloha snáď už aj jasná: naplánovať si, na čo sa sústrediť do konca roka. Vychádzaj pri tom zo svojho päťročného plánu. Do polročného plánu by sa mali preniesť tvoje sny, túžby aj priority. Konkrétne ciele by mali odzrkadľovať to, čomu veríš a čo považuješ za hodnotu.

Príbeh Timky:

Som verná žurnálistka, no na blogu som sa priznala, že sa mi to už raz rozkĺzlo. Pri každodennom time managemente sa mi nahromadili úlohy a prestala som byť sama sebou. Mohla som sa ale vrátiť k svojej Polročnici a pripomínať si dôvody, pre ktoré si z týždňa na týždeň zapisujem opakujúce sa kroky. Nezabudla som tak, prečo chcem napríklad zmeniť stravovacie návyky alebo čítať knihy. Pomáha mi to byť konzistentná a autentická.

Čo to znamená pre teba?

Tvoja Polročnica tu bude vždy pre teba a pripomenie ti, kým si a kým sa chceš stať. Pomôže ti nezabudnúť, že nič v Polročnici nie je len úloha, ktorú treba splniť. Je to cieľ, pre ktorý pociťuješ nadšenie, cieľ, o ktorom veríš, že ťa prinesie bližšie k tomu, čím chceš v budúcnosti byť. Pridáva Žurnálu dimenziu ľudskosti. Pretože nie sme len roboti, aby sme spĺňali akýsi plán, ktorý nám už nedáva zmysel. Preto venuj tejto sekcii pozornosť.

Ako Polročnicu vyplniť

Prvá dvojstránka je skoro prázdna. To preto, aby si si tam mohol nakresliť čo najväčšiu myšlienkovú mapu. Znázorni si do nej ciele, ktoré chceš do konca roka stihnúť v jednotlivých kategóriách. Ale pozor - nezabudni na previazanosť s päťročnicou. Takáto vizualizácia ti pomôže uvedomiť si súvislosti a dostať sa viac do hĺbky.

Keď si myšlienkovú mapu rozpracuješ, určite si uvedomíš kopu vecí, na ktoré sa budeš chcieť zamerať. Ak by si sa však sústredil/sústredila na všetky naraz, môže sa stať, že nedotiahneš ani jednu. Napriek rôznym názorom veríme, že multitasking nie je najlepšou cestou. Hrdinovia pracujú sústredene.

Na spodku strany si urči len jeden cieľ a urob všetko pre jeho dosiahnutie. Prepoj týchto 6 cieľov na svoju rannú rutinu, aby boli každé ráno na očiach. Žurnál je predsa prostriedkom, ktorý chceš využiť na svoj osobnostný rast. Preto mu dovoľ pripomínať ti, na čom ti záleží a kam sa chceš dostať.

Týchto vybraných 6 cieľov vieš premietnuť nielen do rannej rutiny, ale tiež do mesačných a týždenných prehľadov a v priebehu roka sledovať svoj vlastný progres. Ak je napríklad prvotným cieľom zabehnúť 10 km, vieš si postupne pridávať úlohy týkajúce sa pravidelného tréningu, zlepšenej starostlivosti, sústredenia sa na správnu techniku, možno aj stretnutia s profesionálnym trénerom či investíciou do kvalitných tenisiek. Vidíš už, ako všetko so všetkým súvisí? :)