#03: Päťročnica: Ako začať s prácou na tvojej vízii?

Desaťročnica ti pomôže vyjasniť si, kde chceš byť o desať rokov. Jasná vízia je kľúčová. Aby si si svoje ciele vedel/vedela lepšie predstaviť, pripravili sme pre teba Päťročnicu,  v ktorej si odpovieš na otázku:

Čo musím dosiahnuť v prvých piatich rokoch pre naplnenie svojej vízie?

Každý hrdina si ide za svojim cieľom

Vďaka tomuto cvičeniu si svoje ciele priblížiš a bude pre teba ľahšie myslieť na ne v krátkodobom plánovaní. Možno sa ti 5 rokov nezdá ako krátka doba, ale ak si neurčíš, kam sa chceš dostať, veľmi rýchlo ti čas ujde. Práve preto sme vymysleli toto cvičenie, ktoré ti pomôže pochopiť, kam vlastne smeruješ. Aby sa na nič nezabudlo, opäť sa zameraj osobitne na Zdravie, Prácu, Radosť, Vzťahy a Sebarozvoj, prípadne využi aj šiestu, voľnú kategóriu.

Zmyslom týchto kategórií je udržiavať svoj život v rovnováhe. Hoci na veľmi krátke obdobie je možné, že uprednostníš zdravie, prácu či vzťahy, z dlhodobého hľadiska je nemožné byť úspešný a napredovať, ak jedna z týchto oblastí nedostáva pozornosť, ktorú si zaslúži. Princíp cvičenia je jednoduchý - v týchto 6 kategóriách si napíš, čo potrebuješ dosiahnuť do 5 rokov, aby sa tvoja desaťročná vízia splnila.

Urči si SMART ciele

Počul si už o SMART cieľoch? SMART je akronym z angličtiny, ktorý znamená, že ciele by mali byť:
Specific = konkrétne
Measurable = merateľné
Achievable = dosiahnuteľné
Realistic = realistické
Timely = časovo ohraničené

Táto metóda je právom jedna z najčastejšie využívaných metód plánovania. Pomôže ti rozdeliť si svoj cieľ na malé kroky, umožní ti merať svoj pokrok a navyše zabezpečí, že cieľ dosiahneš v konkrétnom čase. Dovoľ nám bližšie ti jednotlivé časti SMART metódy vysvetliť.

Konkrétne ciele

Chcem mať veľa peňazí.
Budem úspešná.
Budem pracovať s ľuďmi.

Tiež takto nejako opisuješ svoje ciele, keď sa ťa na ne niekto opýta? Toto sú veľmi neurčité odpovede, ktoré ťa k cieľom bližšie neposúvajú. SMART metóda vyžaduje pomenovanie konkrétnych cieľov, ktoré chceš dosiahnuť - len tak sa ti podarí tie ciele rozmeniť na menšie kroky, a krok za krokom prísť tam, kam sa chceš dostať. Vhodnými príkladmi by boli:

Chcem zarábať 2000 € mesačne.
Chcem, aby ma ľudia z mojej branže poznali bez toho, aby som sa musel/musela predstavovať.
Chcem viesť tím ľudí vo firme, v ktorej pracujem.

Merateľný progres

Ako budeš vedieť, že sú tvoje ciele splnené? SMART metóda kladie dôraz na to, aby bolo jasne merateľné, kedy si v bode, že si môžeš spokojne povedať: Toto je ono! Napríklad konkrétna suma peňazí, ktoré chceš zarábať. Počet krajín, ktoré chceš navštíviť. No okrem čísel to môžu byť aj iné veci:
  • či tvoje služby v prípade podnikania odporúčajú aj tvoji známi
  • či sa ti podarí mať exkluzívneho klienta
  • či sa dostaneš na konkrétnu školu / do konkrétnej firmy
  • či získaš jazykový či iný certifikát na konkrétnej úrovni
  • atď.

V niektorých oblastiach sa dá ísť do ešte väčších detailov. Napríklad pri učení jazykov môžeš mať viaceré: vieš sa predstaviť, rozumieš zjednodušenému textu, rozumieš tomu, čo sa hovorí v seriáli, rozumieš odborným článkom, vieš viesť rozhovor/debatu/prednášku… Takéto krôčiky si zoraď a môžeš ich postupne dosahovať. Samozrejme, nezabúdaj, že by mali byť konkrétne, merateľné (napríklad testom, svedectvom okolia alebo nejakým výsledkom či číslom) a tiež by to mali byť…

Ciele, ktoré je možné dosiahnuť

Pretože ak si stanovíš niečo, čo nie je reálne, nastane viacero hrozivých scenárov:
  • stratíš motiváciu
  • nikdy to nedosiahneš
  • prestaneš si veriť
  • zažiješ sklamanie

Preto by mali byť tvoje ciele niečím, čo môžeš dosiahnuť. Nemusí to byť maličkosť - ale hrdina predsa vie, aké sú jeho silné a slabé stránky. Pamätáš si prvú sekciu v Žurnáliku? Už vieš, kto si, aké sú tvoje silné a slabé stránky a aké hodnoty vyznávaš. Nezabudni aj svoje ciele určovať v súlade so sebou samým/samou.

Realistický pohľad do budúcna

Určovať si ciele, ktoré nie sú reálne (napríklad nemôžeš tú vec ovplyvniť priamo ty) ťa ani nemotivuje, ale ani neposúva dopredu. Pokiaľ ti záleží napríklad na slovenskom školstve, začni cieľmi, ktoré sú reálne. V preklade to znamená, že neočakávaj zázraky cez noc. :)

Kedy si svoje ciele splníš?

Časové ohraničenie je niečo, na čo pri plánovaní často zabúdame. Alebo to nerobíme správne. Občas si na niečo dáme priveľa času (naozaj ti bude tá úloha trvať tri hodiny?) a inokedy primálo (určite to stihneš za daný čas?). Nie je to jednoduché, no pri dlhodobom plánovaní je to kľúčové.

Napríklad si môžeš určiť 2 roky na učenie sa nového jazyka. Na konci tohto obdobia môžeš prehodnotiť, či si už na tej úrovni, ktorá bola cieľom alebo ešte nie. Ale pracuješ po celý čas s víziou a presným plánom, preto sa znižuje šanca, že sa k tomu cieľu ani nepriblížiš.

Urči si preto také ciele, ktoré vieš časovo ohraničiť. Nezabudni, už o 5 rokov môžeš byť na polceste za tvojou vysnívanou budúcnosťou. ;)

Aké sú tvoje ciele v hlavných oblastiach života? Je taký, na ktorom ti výnimočne záleží? Prezraď nám to vo facebookovej skupine – chceme, aby bol tento online priestor inšpiráciou pre každého návštevníka.