#06: Mesačnica: Zamysli sa na ceste k tvojim cieľom

Mesačnica má v Žurnáli 3 hlavné otázky, ktoré ti pomôžu naďalej vytrvalo pracovať na tvojich cieľoch. Koniec mesiaca je ako taký malý Nový rok: je skvelou príležitosťou na reflektovanie predošlého mesiaca. V článku ti vysvetlíme, na čo to je dobré.

K úspechu sa dostaneš len krok za krokom 

Všetko so všetkým v Žurnáli súvisí - rovnako ako naše životné rozhodnutia ovplyvňujú smer cesty. Ak vydržíš a budeš na sebe poctivo pracovať, staneš sa organizovaným a autentickým človekom. Úspech nepríde okamžite, ale malé úspechy si tiež zaslúžia oslavu. Vďaka mesačnici si tie úspechy budeš uvedomovať a tešiť sa z nich!

Čo si sa naučil/naučila? 

Zameraj sa na veci, ktoré sa ti podarilo naučiť a ktoré obohatili tvoje schopnosti. Vieš, že hrdina si ciele delí na menšie a dosiahnuteľné krôčiky. Vďaka takejto reflexii nezabudneš nielen na novoročné predsavzatia, ale celkovo na tvoje sny a ciele. Po dlhšom období, v ktorom si každý mesiac položíš túto otázku, o sebe odhalíš veľa. Napríklad Timka o sebe zistila:

  • že Boh sa o ňu vždy postará
  • že blog je jej vášňou
  • že je inšpiráciou pre iných
  • že potrebuje prestať lipnúť na ľuďoch
  • že sa zlepšila v spravovaní financií
  • že ryža nie je až taká nechutná :) 
  • že oddýchnutá Timka je produktívna Timka
Ďalšia otázka na tieto zistenia celkom prirodzene nadväzuje.

V čom sa zlepšíš?

Nezabudni sa zamyslieť aj nad vecami, ktoré neboli v minulom mesiaci z tvojho pohľadu ideálne a chceš ich zlepšiť. Snaž sa formulovať tieto veci konkrétne a jasne - nezabudni pri tom na metódu SMART cieľov. Práve tá ti pomôže reálne pretaviť rozhodnutia do činov.

Mesačná výzva: Sústreď sa na 1 oblasť

Mesačná výzva, na ktorú sa zameriaš, by mala vychádzať z tebou stanovených polročných cieľov, ktoré sú naviazané na tvoje päťročné a desaťročné plány. Môžeš si ju rozdeliť na menšie úlohy, ktoré splníš v priebehu niekoľkých týždňov. Nezabudni si určiť pri dosahovaní mesačných výziev aj odmenu. Veď mordovať sa s niečím celý mesiac - to nie je len tak. 

Neustále si overuj, či každá úloha na zozname má naozaj význam aj z dlhodobého hľadiska. Snaž sa plánovať s ohľadom na to, čo chceš naozaj robiť, nielen si slepo nahádzať úlohy do zoznamu. Súvisia tvoje každodenné aktivity s mesačnou mordovačkou? Nezabúdaš pracovať na tom, v čom sa chceš daný mesiac zlepšovať? Systém nášho diáru ti nedovolí zaspať na vavrínoch: a tak je dobre!

Mesačnica

Tipy na záver

  1. Našiel/la si počas mesiaca zaujímavú myšlienku alebo citát, ktorý má pre teba zvlášť veľkú hodnotu? Využi šedú stranu na začiatku každého mesiaca a napíš svoj citát k našej mudrovačke. Na konci Žurnálu tak budeš mať 6 strán nabitých motiváciou - oveľa lepšie sa ti k nim bude vracať.
  2. Rozmýšľaš ako si trackovať plnenie mesačnej rutiny? Mesačnica je pre to ako stvorená. Využi pravú stranu alebo miesto vľavo na to, aby si si každý mesiac pridal/a okienka podľa svojej mesačnej rutiny. Ak tam máš napríklad 5 úloh, sprav si v každej mesačnici 5 okienok. A keď začneš úlohy plniť, pekne si ich škrtaj podobne ako pri plánovaní dňa. Alebo si urob systém, ktorý ti bude vyhovovať. Koniec koncov - je to tvoj Žurnál. Tvoje spôsoby.

Máš svoj vlastný tip, o ktorý sa chceš podeliť s komunitou hrdinov? Povedz nám o tom na Facebooku. Už teraz sa tešíme na tvoje nápady!