#01: Kto som? Cvičenie, ktoré ti otvorí oči

Vitaj pri prvej časti nášho online Žurnálika. Prevedie ťa cvičeniami, ktoré sú zahrnuté v Žurnáli a cez tieto články ťa aj prepojí s ďalšími používateľmi nášho diára. Hneď takto na začiatok si potrebuješ ujasniť dôležitú otázku: kto si?

Poznáš sa dobre?

Kým si začneš plánovať, ako dosiahneš svoje ciele, musíš vedieť, na čom si. Preto je hlavnou úlohou prvého dňa uvedomiť si, kde sa nachádzaš. V živote, v myslení, v tvojom životnom štýle. Navrhli sme preto stránku s 3 otázkami, ktoré ti v tomto môžu pomôcť.

Aké sú tvoje silné stránky?

Zamysli sa, s čím sa na teba ľudia obracajú o pomoc. Čo na tebe oceňujú? Aj veci, ktoré vnímaš ako samozrejmosť, môžu byť výnimočné. V čom teda vynikáš? A čo s tým? 

Práve na svojich silných stránkach môžeš pracovať. Žurnál je navrhnutý spôsobom, ktorý sa dá prispôsobovať. Pomôže ti bez ohľadu na to, kam sa chceš vypracovať. Ak sa budeš k svojim silným stránkam vracať, ak budú základom tvojich cieľov (či už krátkodobých alebo dlhodobých), staneš sa tak autentickou verziou seba.

Potrebuješ pomôcť? Klikni sem a zisti, aké sú tvoje silné stránky a prednosti.

Aké hodnoty sú pre teba najdôležitejšie?

Správne plánovanie vychádza z jasných hodnôt. Podľa nich by mali vyzerať aj naše každodenné činnosti, aj naše dlhodobé ciele. Ak sa nevieš rozhodnúť, ako ďalej, práve tvoje hodnoty ti pomôžu rozhodnúť sa správne a ostať verný či verná k sebe.

Ak svojich 5 najdôležitejších hodnôt nevieš vysypať z rukáva, urob si toto cvičenie online. A ak si myslíš, že v tom máš jasno, urob si ho aj tak. Možno ťa výsledok prekvapí. :)

Čo je tvoja vášeň?

Poznáš ten pocit, keď sa do nejakej aktivity ponoríš natoľko, že prejdú hodiny a ani si to nevšimneš? Je veľmi pravdepodobné, že práve tam nájdeš svoju superschopnosť. Spíš si všetky aktivity, čo ti tento pocit prinášajú . Či už je to maľovanie alebo vzorce v Exceli - ak ich prepojíš so svojím pracovným životom, máš vyhraté.

Samozrejme, nejde len o prácu. Tieto činnosti ti prinášajú radosť a vytvárajú tak v živote rovnováhu. K úplnemu spoznaniu sa je dôležité poznať ich.

Žurnál hovorí o týchto životných oblastiach

Aby sme sa dokázali z teórie posunúť do praxe, rozdelili sme život na 5 hlavných oblastí, ktoré vnímame, že by mali byť zahrnuté v našom plánovaní.

Zdravie je prvoradé. Ak máš plno energie, premietne sa to do všetkých oblastí.

Práca nie je len to, čo ťa živí, ale aj dobrovoľníctvo, štúdium, či starostlivosť o domácnosť.

Radosťou sú veci, ktoré robíš čisto preto, že ťa bavia a pri ktorých si oddýchneš.

Vzťahy zahŕňajú partnerské a rodinné väzby, ale aj kamarátstva, vzťahy v spoločenstve či kolegov.

Sebarozvoj zahŕňa prácu na tvojom charaktere, schopnostiach a znalostiach.

V Žurnáli je priestor aj na šiestu kategóriu - tú sme naschvál nechali prázdnu. Reagovali sme tak na spätnú väzbu od používateľov, ktorým chýbala možnosť pridať si vlastnú sekciu. Pomenuj si ju, ako chceš - využiť ju môžeš na sledovanie tvojho posunu počas celého polroka.

Ako sa mi darí v týchto šiestich oblastiach?

Aby si sa stal superhrdinom, musí to fungovať vo všetkých oblastiach zároveň. Ku každej z nich si vyznač svoju spokojnosť s momentálnym stavom a v krátkosti popíš, prečo to tak je. Na konci polroka/roka si to potom porovnáš. Rozvoj má význam hlavne vtedy, ak ho vieš nejakým spôsobom zmerať: takto uvidíš, kam sa ti podarilo posunúť za niekoľko mesiacov.

Nestačili ti tieto otázky?

Ak si nevieš dať rady, pridávame zopár najbežnejších otázok ku každej časti tejto sekcie. Pomôžu ti rozprúdiť tok myšlienok a odpovedať na otázky.

Silné stránky

  • Kto ťa najviac inšpiruje? (Môže to byť hocikto, koho poznáš alebo aj nie. Rodina, spisovatelia, umelci, lídri atď.) Popíš, ktoré vlastnosti ťa na danom človeku inšpirujú.
  • V čom prirodzene vynikáš? (Zručnosti, schopnosti, dary atď.)
  • Aká je jedna vec, ktorý vieš robiť len ty?
  • Ak by si musel/musela niečo vyučovať, čo by to bolo?

Hodnoty

  • Predstav si, že máš 90 rokov. Na sklonku života sa obzrieš na všetko, čo sa ti podarilo zažiť, vidieť a dosiahnuť. Spomenieš si na všetky vzťahy a víťazstvá. Ktoré z nich sú pre teba najvzácnejšie? Vymenuj ich.
  • Čo sú veci, ktorých by ti bolo ľúto, ak by si ich nerobila/nerobila, alebo nemal/nemala vo svojom živote?
  • Na čom ti v živote najviac záleží? Máš nejaké silné presvedčenia?

Vášeň

  • Čo ti vykúzli úsmev na tvári? (Činnosti, podujatia, ľudia, hobby, projekty atď.) 
  • Ktoré aktivity bývali kedysi tvoje obľúbené? Čo robievaš s láskou dnes? 

Viac takýchto rád a skvelú komunitu Žurnálistov k tomu nájdeš na Facebooku.